Indeks : AND120092

Marka: ANDRE

ŚCIERNICA 1 127X6x12,7 99A60S6B88-50 FORMULA "3"

Recenzje: 0

Ściernica 127x6x12,7 99A 60S nr katalogowy 120092 Tarcza  jest najczęściej stosowana do precyzyjnego ostrzenia pił taśmowych i trakowych w tartakach. Typ ściernicy:1 (płaski)  Średnica: 127mm Grubość: 6mm Otwór: 12,7mm ziarno: 60

Cena 19,98 zł
Więcej
Dostępny na magazynie "od ręki"
Wszystkie bestsellery

Lista produktów marki PERFECT - "KUBA" Czesław Laszuk

Każda ściernica - począwszy od najpopularniejszych tarcz do cięcia i szlifowania metalu, skończywszy na specjalistycznych narzędziach ściernych ma swoje parametry od których zależy jej przeznaczenie oraz sposób pracy.

Zgodnie z normami obowiązującymi w Europie, każdy producent ma obowiązek podawać te parametry w ustandaryzowany sposób - dzięki czemu, niezależnie od tego kto wyprodukował dane narzędzie - jeden rzut oka na etykietę pozwala na odczytanie z czym mamy do czynienia.

Stosowane parametry ściernic to:

  • Typ ściernicy (np. tarcza płaska do cięcia, tarcza wypukła do szlifowania, ściernica  garnkowa, itp).
  • Zastosowany materiał (ścierniwo)
  • Granulacja użytego ścierniwa
  • Tzw. twardość ściernicy
  • Sposób łączenia ziaren ścierniwa (np. żywicą lub klejem)
  • Maksymalna dopuszczalna prędkość pracy

Wszystkie te cechy są zapisane w tzw. typie i charakterystyce, nadrukowanych na narzędziu. Poniżej przedstawiamy przykładowy nadruk na tarczy do cięcia metalu - wraz z rozbiciem na poszczególne pola.

 

1. Typ ściernicy

Typ ściernicy określa jej fizyczną konstrukcję oraz przeznaczenie do konkretnego typu narzędzi i obrabianych materiałów. Zapisany jest on za pomocą jedno lub kilkucyfrowej liczby. Najpowszechniej spotykane typy to:

 

Kod Nazwa Format ściernicy Format zapisu wymiarów
41

Ściernica płaska do przecinania


Najczęściej klasyczna tarcza do użycia w szlifierkach ręcznych i stacjonarnych

ściernica typ 41  D x T x H
42 Ściernica wypukła do przecinania ściernica typ 42  D x U x H
27

Ściernica wypukła do szlifowania

 

Najczęściej klasyczna tarcza do użycia w szlifierkach ręcznych

 ściernica typ 27  
1

 Ściernica płaska

 

Stosowana w stacjonarnych szlifierkach

 ściernica typ 1  

 

2. Charakterystyka

Charakterystyka zakodowana jest w postaci kilku następujących po sobie pól w określonej kolejności. Np. charakterystykę typowej tarczy do cięcia stali A 60 R BF odczytamy w następujący sposób:

przykładowa charakterystyka ściernicy

2.1. Ścierniwo

Ścierniwo jest materiałem z którego drobin zbudowane jest narzędzie ścierne. W zależności od użytego ścierniwa, narzędzie ma różne właściwości i może być stosowane do szlifowania różnych materiałów. Oznaczane są one za pomocą liter - czasami przed literą mogą występować dodatkowe cyfry oznaczające czystość ścierniwa lub jego domieszki:

 

Oznaczenie ścierniwa Materiał
A lub 95A Elektrokorund zwykły (95% czystości)
97A Elektrokorund półszlachetny (97% czystości)
99A Elektrokorund szlachetny (biały - 99% czystości)
CrA Elektrokorund chromowy - z domieszką tlenku chromu zwiększającą twardość
ZrA Elektrokorund cyrkonowy - z domieszką tlenku cyrkonu zwiększającą wytrzymałość
98C Węglik krzemu (karborund) czarny - 98% czystości
99C Węglik krzemu (karborund) zielony - 99% czystości

 

2.2 Granulacja

Granulacją nazywamy rozmiar ziaren materiału ściernego z których zbudowane jest ściernica. Numer granulacji (od F4 do F1200) przekłada się konkretne wartości w milimetrach lub mikrometrach. Ze względu na występujące zawsze pewne niedokładności w procesie produkcji, konkretny numer granulacji przekłada się na zakres rozmiarów ziaren - np. w ściernicy o granulacji F60 ziarna mieszczą się w zakresie 0,25 - 0,3 mm.

Zakresy te zdefiniowane są w normach FEPA-42-1:2006, FEPA-42-2:2006 oraz PN/M-59107.

 

2.3 Twardość

Twardość oznaczana jest jednoliterowym skrótem - alfabetycznie od ściernic miękkich do twardych literami od E do Q.

Twardość ściernicy określa siłę jaką trzeba użyć aby z powierzchni narzędzia oderwać ziarna ścierniwa. Definiuje to norma PN-72/M-59100.

Parametr ten ma bardzo duże znaczenie przy typie obrabianego materiału oraz prędkości obrotowej ściernicy. Złe dobranie twardości spowoduje że ściernica szybko się stępi na powierzchni i straci swoje właściwości lub przypali szlifowany materiał.

Twardość ściernicy zależy przede wszystkim od ilości i rodzaju spoiwa - w ściernicach twardych spoiwa (zazwyczaj żywicy syntetycznej) jest więcej, przez co większa liczba tzw. mostków trzyma poszczególne ziarna ścierniwa ze sobą. Drugim czynnikiem jest sama wielkość ziaren (granulacja). Ziarna grube jest łatwiej oderwać ze ściernicy niż ziarna drobniejsze, przez co ściernice drobnoziarniste siłą rzeczy są bardziej "twarde" niż gruboziarniste.

Istnieje również pojęcie zwane "twardością roboczą" i wynika ono z prędkości obwodowej ściernicy w procesie szlifowania. Ściernice pracujące z większymi prędkościami wykazują cechy ściernic twardszych niż te pracujące z prędkościami mniejszymi

 

2.3 Spoiwo

 Spoiwo jest to sposób w jaki poszczególne ziarna ścierniwa wiązane są ze sobą - spoiwem najczęściej są różnego rodzaju żywice lub materiały ceramiczne.

 

Oznaczenie spoiwa Spoiwo
B Spoiwo żywiczne
BF Spoiwo żywiczne wzmacniane mechanicznie
V Spoiwo ceramiczne
   

 

Po literze z oznaczeniem spoiwa mogą występować także liczby określające jego gatunek - np. BF41, oznaczenia gatunku są specyficzne dla poszczególnych producentów, po szczegółowe informacje (jeżeli są potrzebne) warto sięgnąć do konkretnego katalogu z materiałami ściernymi.

 

Aktywne filtry

Śledź nas na Facebooku