Ściernica , tarcza ścierna - objaśnienia , oznaczenia , definicja

Ściernica , tarcza ścierna - objaśnienia , oznaczenia , definicja

Ściernica , tarcza ścierna - objaśnienia , oznaczenia , definicja

Ściernica – narzędzie ścierne, składające się z ziaren ściernych i nośnika materiału ściernego - spoiwa. Ziarna ścierne (korund, węglik krzemu, azotek boru lub diament) nie mają określonego kształtu, a ich wielkość wpływa na uzyskanie określonej chropowatości powierzchni.
Spis treści

    1 Spoiwa
    2 Podział
    3 Charakterystyka ściernicy
    4 Przypisy
    5 Bibliografia

Spoiwa

Do produkcji ściernic używane są różne spoiwa:

    spoiwo ceramiczne
    spoiwo żywiczne
    spoiwo gumowe
    spoiwo mineralne
    spoiwo bakelitowe

Podział

Ściernice dzielimy ze względu na kształt na :

    trzpieniowe
    tarczowe
    garnkowe
    specjalne
    odcinki szlifierskie do korpusów

Charakterystyka ściernicy

Pojęcie charakterystyki ściernicy odnosi się do jej oznaczenia, w którym w określonej pozycji znajdują się umowne symbole oznaczające poszczególne własności. Przykładowo ściernica oznaczona: 5A 350x50x127 95A 46 K 7 V to ściernica płaska (5A) o wymiarach 350x50x127 [mm] wykonanej z elektrokorundu zwykłego (95A) o numerze ziarna 46, twardości K, strukturze 7 na spoiwie ceramicznym (V)[1]

Jednym z najważniejszych parametrów ściernicy jest jej twardość - która ma bardzo duży wpływ na jej pracę oraz skuteczność w szlifowaniu konkretnych materiałów. Twardość określa siłę jaką należy działać na ziarna ścierne aby oderwać je od ściernicy. Skala twardości ściernic podzielona jest na 16 stopni oznaczanych literami: od E do T - gdzie E to ściernica bardzo miękka, a T to ściernica bardzo twarda.

W trakcie szlifowania, ziarna ścierne ulegają naturalnemu stępieniu i powinny zostać z biegiem czasu usunięte - aby odsłonić nowe, jeszcze nie stępione. Podstawowa reguła przy dobieraniu twardości ściernicy jest taka, aby przy obróbce twardych materiałów używać ściernic miękkich a przy obróbce miękkich materiałów używać ściernic twardych [2]. Szlifując materiał twardy, ziarna ścierne tępią się szybko, a miękka ściernica pozwoli na szybkie ich usunięcie i odsłoniecie nowych - ostrych. Szlifując natomiast materiał miękki, ziarna będą tępić się znacznie wolniej - w ściernicy twardej będą pracować one dłużej co jest bardziej ekonomiczne.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź